Ballina Etiketimet Depresion

Etiketim: depresion

MJEKËSI – Marijuana tek adoleshentët nxit depresionin në moshë madhore

OTAVA, 28 mars /ATSH-ANSA/ - Konsumimi i marijuanës tek adoleshentët mund të ketë efekte serioze në shëndetin mendor në moshë madhore, sipas një studimi...

MJEKËSI – Margarina shkakton depresion

ANKARA, 11 shkurt /ATSH-AA/ - Margarina nxit depresionin, ndërsa gjalpi ndikon pozitivisht në procesin e të mësuarit, sipas studimeve të zhvilluara nga shkencëtarët e...

MJEKËSI – Mungesa e baktereve te zorrët shkak për depresion

BRUKSEL, 6 shkurt /ATSH-ANSA/ - Mungesa e disa baktereve specifike te zorrët mund të jetë shkak për çrregullime depresive tek individët, sipas studimit të...

Një terapi e dobishme që lufton depresionin pas lindjes

TIRANË, 25 janar/ATSH/-Këndimi me zë të lartë është një kurë mjaft e mirë për të gjitha nënat që vuajnë nga depresioni i paslindjes. Ky është...

SHËNDETËSI – Test gjaku për diagnostikimin e depresionit

ROMË, 9 dhjetor /ATSH/ - Pas pesë vitesh depresioni mund të diagnostikohet me një test gjaku, sipas gazetës italiane ''Il Messaggero''. ''Ky test do të...

SHËNDETËSI – Depresioni rrit rrezikun për aritmi

KOPENHAGË, 25 nëntor /ATSH-ANSA/ - Personat që vuajnë nga depresioni janë më të predispozuar që të kenë aritmi, në veçanti fibrilim atrial, sipas një...

SHËNDETËSI – Rrjetet sociale dhe depresioni, zbulohet lidhja shkakësore

ROMË, 22 nëntor /ATSH/ - Një lidhje shkakësore midis rrjeteve sociale dhe depresionit është theksuar, për herë të parë në botë, nga një studim...

STUDIM – Ushtrimet fizike reduktojnë rrezikun e depresionit

PARIS, 9 gusht /ATSH-AFP/ - Ushtrimet fizike janë një mënyrë e mirë për të reduktuar rrezikun e depresionit dhe këtu përfshihen praktikimi i një...

MUZIKË – Janet Jackson: Vuaj nga një depresion i thellë

NJU JORK, 21 qershor /ATSH-AFP/ - Këngëtarja e njohur amerikane, Janet Jackson njoftoi se vuante nga një depresion i thellë që lidhej, sipas asaj,...

SHËNDETËSI – Marrja e ilaçeve rrit gjasat e prekjes nga depresioni

UASHINGTON, 13 qershor /ATSH-AFP/ - Një e treta e amerikanëve, që marrin medikamente me apo pa recetën e mjekut, janë më shumë të predispozuar...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA