Ballina Etiketimet Berlin

Etiketim: berlin

Gjermania ndalon përdorimin e qeseve plastike

BERLIN, 27 nëntor /ATSH-AA/ - Nga janari i vitit 2022, Gjermania ka vendosur të ndalojë qeset plastike njëpërdorimshe. Sipas një ligji të miratuar në Bundestag,...

GJERMANI – Berlini refuzon lehtësimin e kufizimeve antiCOVID-19 gjatë Krishtlindjeve

BERLIN, 26 nëntor /ATSH-DPA/ - Berlini ka vendosur të mos ndjekë shembullin e pjesës tjetër të Gjermanisë për të liruar kufizimet antiCOVID-19 gjatë festave...

GJERMANI – Merkel i drejtohet Bundestagut për masat antiCovid-19

BERLIN, 26 nëntor /ATSH-DPA/ - Kancelarja gjermane Angela Merkel pritet të flasë në parlament për të përcjellë masat e reja për të frenuar përhapjen...

GJERMANI – Altmaier: Kufizimet antiCOVID-19 do të vazhdojnë edhe për disa...

BERLIN, 15 nëntor /ATSH-AFP/ - Gjermania mund të përballet edhe katër muaj të tjerë me kufizime për shkak të pandemisë së koronavirusit, theksoi sot...

KOMENT – 31 vjet nga rënia e Murit të Berlinit, simbol...

BERLIN, 9 nëntor /ATSH-AA/ - Kanë kaluar plot 31 vjet që nga shembja e Murit të Berlinit, i cili ishte bërë simbol i Luftës...

GJERMANI – Konfirmohen eksportet ushtarake prej 522 milionë eurosh për Turqinë

BERLIN, 9 nëntor /ATSH-DPA/ - Qeveria gjermane ka miratuar eksporte armësh drejt Turqisë me vlerë 522 milionë euro (620 milionë dollarë) që nga viti...

GJERMANI – Hyn në funksion aeroporti i ri i Berlinit

BERLIN, 31 tetor /ATSH-AFP/ - Dy avionë të Lufthansa-s dhe Easyjet mbërritën sot në pistat e aeroportit të ri ndërkombëtar të Berlinit duke shënuar...

Albright dhe Levit marrin çmimin për ”Mirëkuptim dhe Tolerancë”

BERLIN, 27 tetor /ATSH-DPA/ - Muzeu Hebre i Berlinit akordoi ish-sekretares amerikane të Shtetit, Madeleine Albright dhe yllit të pianos, Igor Levit, titullin si...

Degradime misterioze në muzetë e Berlinit

BERLIN, 21 tetor /ATSH-AFP/ - Akte vandalizmi kundër dhjetëra veprave të artit janë kryer në fillim të tetorit, brenda një dite, në muzetë e...

BERLIN – Shtetrrethim për parandalimin e përhapjes së COVID-19

BERLIN, 10 tetor /ATSH-AFP/ - Qyteti i Berlinit vendosi duke nisur nga sot mbylljen e bareve dhe restoranteve nga ora 23:00 deri në orën...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA