Ballina Etiketimet AUKUS

Etiketim: AUKUS

SHBA – Borrell: BE e konsideron të mbyllur incidentin me Uashingtonin...

UASHINGTON, 17 tetor /ATSH-AFP/ - Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e quan të mbyllur incidentin e nëndetëseve, ndërsa shprehu...

FOKUS – Stoltenberg: Një mbrojtje e thjeshtë evropiane rrezik për NATO-n

BRUKSEL, 6 tetor /ATSH-ANSA/ - Sipas sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, një organizatë e thjeshtë evropiane e mbrojtjes reciproke rrezikon të ndajë...

FOKUS – Ballkani Perëndimor, AUKUS, Kina dhe Afganistani në qendër të...

KRANJ (Slloveni), 5 tetor /ATSH-DPA/ - Ballkani Perëndimor, AUKUS, Kina dhe Afganistani  do të jenë në qendër të samitit të BE-së, ndërkohë që këta...

LONDËR – Johnson: Marrëveshja AUKUS një hap i madh përpara për...

LONDËR, 22 shtator /ATSH-DPA/ - Kryeministri britanik, Boris Johnson u përpoq sot të qetësojë zemërimin e Francës në lidhje me marrëveshjen për nëndetëset, duke...

AUKUS – Biden: I angazhuar për aleancën SHBA-Francë

UASHINGTON, 21 shtator /ATSH-DPA/ - Presidenti amerikan Joe Biden kërkon të bisedojë me homologun e tij francez, Emmanuel Macron dhe të diskutojë angazhimin e...

BRUKSEL – Von der Leyen: Franca është trajtuar në mënyrë të...

BRUKSEL, 20 shtator /ATSH-AFP/ - Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e konsideroi "të papranueshme" mënyrën se si Franca u trajtua në...

AUKUS – Pheniani i frikësohet rinisjes së garës së armëve bërthamore

PHENIAN, 20 shtator /ATSH-ANSA/ - Koreja e Veriut kritikoi ashpër SHBA dhe marrëveshjen AUKUS, aleanca e re në Indo-Paqësorin e nënshkruar javën e kaluar...

BM – Londra mbron qasjen e saj në marrëveshjen AUKUS

LONDËR, 19 shtator /ATSH-AFP/ - Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss mbrojti qasjen e Londrës në marrëveshjen e mbrojtjes së nënëshkruar me Uashingtonin dhe...

AUKUS – SHBA: Bisedime me Francën për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve

UASHINGTON, 18 shtator /ATSH-ANSA/ - Ne kemi qenë në kontakte të afërta me partnerët tanë francezë në lidhje me vendimin e tyre për të...

AUKUS – Franca tërheq për konsultime ambasadorët e saj në SHBA...

PARIS, 17 shtator /ATSH/ - Franca deklaroi se po tërheq ambasadorët e saj në SHBA dhe Australi për konsultime, në shenjë proteste ndaj një...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA