Ballina Etiketimet Arkeologji

Etiketim: arkeologji

ARKEOLOGJI – Zbulohen në Turqi mbishkrime që datojnë 883 vite më...

TURQI, 2 gusht /ATSH-AA/ - Gjatë kërkimeve në një kështjellë të lashtë në lindje të Turqisë, studentët turq kanë zbuluar mbishkrime që datojnë nga...

ARKEOLOGJI – Zbulohet vendlindja e Shën Pjetrit

TEL AVIV, 19 korrik /ATSH-AFP/ - Disa arkeologë izraelitë njoftuan sot se kanë zbuluar një kishë në rajonin e Galilesë, duke garantuar se ajo...

ARKEOLOGJI – Egjipti kërkon Tutankhamonin nga Britania

KAJRO, 11 qershor /ATSH-AA/ - Autoritetet e Egjiptit kanë kërkuar nga Britania e Madhe që të kthejë skulpturën e artë të faraonit Tutankhamon, një...

ARKEOLOGJI – Në Egjipt kanë sunduar dy mbretëresha njëkohësisht

KEBEK, 28 prill /ATSH-ANSA/ - Ekzistenca e një mbretëreshe egjiptiane dhe të një pushteti të pazakontë krejtësisht femëror në pritje që faraoni foshnje Tutankhamon...

ARKEOLOGJI – Zbulohet në Egjipt një nekropol me 35 mumje

KAJRO, 28 prill /ATSH-ANSA/ - Zbulohet në Egjipt një varr antik që mbante 35 mumje, sarkofagë, anfora, vazo dhe materiale për maska funerali. Ky varr...

ARKEOLOGJI – Greqia hap për publikun pasuritë e saj nëndetare

ATHINË, 12 prill /ATSH-AFP/ - Anija antike e mbytur e Peristerias, që ndodhet në brigjet e ishullit Aloniso në Detin Egje, do të jetë...

ARKEOLOGJI – Zbulohet një sarkofag mbi 2500-vjeçar

KAJRO, 13 prill /ATSH-AFP/ - Sarkofagu i një prifti egjiptian që daton prej më shumë se 2500 vite u zbulua drejtpërdrejtë të dielën në...

ARKEOLOGJI – Zbulohet anija më e vjetër në ujërat holandeze

AMSTERDAM, 6 prill /ATSH-AFP/ - Anija e mbytur në fillim të shekullit XVI u zbulua rastësisht në Holandë gjatë një operacioni për të gjetur...

ARKEOLOGJI – Zbulohet skeleti më i madh dhe më i vjetër...

TORONTO, 25 mars /ATSH-AA/ - Në Kanada janë zbuluar fosilet e skeletit të tiranozaurit më të madh dhe më të vjetër në botë. Paleontologët nga...

ARKEOLOGJI – Zbulohen një numër i madh mumiesh në jug të...

KAJRO, 2 shkurt /ATSH-DPA/ - Egjipti njoftoi sot zbulimin e një serie dhomash mortore me një numër të madh mumiesh në provincën e Minias,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA