Ballina Etiketimet Arkeologji

Etiketim: arkeologji

ARKEOLOGJI – Zbulohen mbetjet më të vjetra të Homo Sapiens në...

BOLONJE, 11 maj /ATSH-AA/ - Mbetjet më të vjetra të Homo Sapiens në Europë janë më shumë se 45 000 vjet të vjetra, dhe...

JERUZALEM – Zbulohet monedha e rrallë e bronzit e shekullit II

TEL AVIV, 11 maj /ATSH-DPA/ - Arkeologët izraelitë kanë zbuluar një monedhë të rrallë bronzi në Jeruzalem, që daton nga revolta e shekullit II...

ARKEOLOGJI – Zbulohet një shtizë 300 000-vjeçare

BERLIN, 29 prill /ATSH-ANSA/- Një shtizë e prodhuar 300 000 vjet më parë, është gjetur në mënyrë të përsosur e paprekur gjatë germimeve në...

ARKEOLOGJI – Zbulohet litari më i vjetër i njohur në botë

LION, 17 prill /ATSH-AFP/- Disa mbetje litari 40 000-vjeçar u gjetën në dalje të Gorges de l'Ardèche, në jug të Francës, që dëshmojnë për...

EGJIPT – Rihapet piramida më e vjetër pas rinovimit

KAJRO, 6 mars /ATSH-AFP/ - Piramida e faraonit Djoser në Saqqara, e vjetër prej 4 700 vitesh dhe konsideruar si më e vjetra në...

ARKEOLOGJI – Zbulohen fosilet e breshkës gjigante sa një automobil

KOLUMBI, 14 shkurt /ATSH-AA/ - Fosilet e një breshke gjigante me përmasat e një automobili janë gjetur në Amerikën Jugore. Fosilet e breshkës, të quajtur...

ARKEOLOGJI – Zbulohen fosile të një specieje të re tiranosauri

ALBERTA, 11 shkurt /ATSH-AA/ - Një grup shkencëtarësh nga provinca e Albertas në Kanada zbuluan një fosil të ri tiranosauri, me moshë 11 milionë...

ARKEOLOGJI – Roma e lashtë qytet emigrantësh?

ROMË, 8 nëntor /ATSH-ANSA/-  Roma e lashtë ishte një qytet i emigrantëve. Ajo ka qenë që nga fillimi një kryqëzim civilizimesh, me etni lindore,...

ARKEOLOGJI – Zbulohet fosili i një pinguini gjigant

VELINGTON, 14 gusht /ATSH-AFP/ - Fosili i një pinguini me përmasa pothuajse sa të një njeriu u zbulua në ishullin jugor në Zelandën e...

EGJIPT – Paraqitet sarkofagu i Tutankhamonit, në restaurim e sipër

KAJRO, 5 gusht /ATSH-AFP/ - Egjipti prezantoi sot sarkofagun e artë të Tutankhamonit, në restaurim, për herë të parë që prej zbulimit, në vitin...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA