Ballina Etiketimet Arkeologji

Etiketim: arkeologji

Skulptura unike funerare gjenden në Atikë

ATHINË, 31 janar /ATSH-ANA/ - Gërmimet në një ngastër toke në Peania, në Atikën Lindore, zbuluan kohët e fundit një monument unik funerar prej...

FRANCË – Zbulim i jashtëzakonshëm i një varri 2 000-vjeçar

CLERMONT-FERRAND, 14 janar /ATSH-AFP/ - Një varr fëmije "i jashtëzakonshëm" 2 000-vjeçar u zbulua nën aeroportin Clermont-Ferrand në pjesën qendrore të Francës, njoftoi sot...

Zbulohet nekropoli i famshëm islam i shekullit VIII

ROMË, 22 nëntor /ATSH-ANSA/ - Në qytetin spanjoll të Taustes, pranë Saragozës, u zbuluar një nekropol islam që daton që prej shekullit VIII me...

EGJIPT – Gjenden 27 sarkofagë 2 500 vjeçarë

KAJRO, 21 shtator /ATSH-ANSA/ - Varrosur 2 500 vjet më parë dhe asnjëherë të hapur që prej asaj kohe, 27 sarkofagë u zbuluan nga...

Zbulohet ADN-ja më e vjetër e Neandertalit, daton 80 000 vjet...

BOLONJË, 20 shtator /ATSH-ANSA/ - Është zbuluar ADN-ja më e vjetër e Neandertalit në Europën Qendrore dhe Lindore. Ajo daton që 80 000 vjet më...

ARKEOLOGJI – Një peshk gjendet në anijen e mbytur para 500...

KOPENHAGË, 5 shtator /ATSH-AFP/ - Një peshk i madh i Atlantikut, dy metra i gjatë, një specie sot pothuajse në zhdukje, u gjet në...

ARKEOLOGJI – Zbulohen në Jeruzalem kapitele 2 700-vjeçare

JERUZALEM, 3 shtator /ATSH-AFP/ - Kapitele që ngriheshin mbi kolona antike 2 700- vjeçare u ekspozuan sot për publikun nga arkeologët izraelitë, çka dëshmojnë...

ARKEOLOGJI – Zbulohen mjete tekstili 8 600 vjeçare

ANKARA, 29 gusht /ATSH-AA/ - Arkeologët në Turqinë perëndimore kanë zbuluar mjete tekstili gati dyfish më të vjetra se Piramidat e Mëdha të Egjiptit.  Gjilpërat...

ARKEOLOGJI – Zbulohen monedhat e arta 1 100-vjeçare

TEL AVIV, 24 gusht /ATSH-DPA/ - Dy arkeologë vullnetarë zbuluan një amforë me monedhave të lashta të arta, ndërsa punonin në një vendgërmimi në...

VIDEO/ Qyteza antike e Orikut, vlerë e jashtëzakonshme me interes për...

https://www.facebook.com/Agjencia.Telegrafike.Shqiptare/posts/2041413369326291 TIRANË, 22 korrik/ATSH/ “Bregdeti i Orikumit është një tjetër destinacion turistik. Qyteza antike e Orikut është vlerë e jashtëzakonshme me interes për turistët, të...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA