Ballina Etiketimet Alzheimer

Etiketim: alzheimer

FDA autorizon ilaçin e ri kundër Alzheimer

UASHINGTON, 6 nëntor /ATSH-AFP/ - Një komitet ekspertësh amerikanë do të votojë sot për t'i rekomanduar ose jo Agjencisë Amerikane për Ilaçet (FDA) autorizimin...

Ndryshimi i mënyrës së jetesës është një armë kundër Alzheimer

CANBERRA, 15 shtator /ATSH-ANSA/ - Ndryshimet në mënyrën e jetesës mund të zvogëlojnë rrezikun e demencës për ata mbi 65 vjeç, që kanë simptomat...

VATIKAN – Papa denoncon abuzimin ndaj të sëmurëve me Alzheimer

VATIKAN, 18 shtator /ATSH-AFP/ - Papa Françesku bëri thirrje për t’u dhënë një mbështetje më të madhe të sëmurëve me Alzheimer dhe atyre që...

MJEKËSI – Ndryshon metoda e gjetjes së simptomave për Alzheimerin

ROMË, 19 mars /ATSH-ANSA/ - Objektivi i Institutit italian të Shkencave të Zbatuara dhe Sistemeve të Inteligjencës ka për qëllim gjetjen e një metode...

STUDIM – Rreziku nga Alzheimeri më i lartë te gratë me...

ANKARA, 23 korrik /ATSH-AFP/ - Rreziku nga Alzheimeri mund të rritet për 70% te gratë që kanë pesë ose më shumë fëmijë, sipas një...

HONG KONG – 23 milionë dollarë për hulumtimin e Alzheimerit

ANKARA, 22 korrik /ATSH-AA/ - Qeveria lokale e rajonit administrativ kinez të Hong Kongut, do të japë një grant prej 23 milionë dollarësh për...

STUDIM – Rreziku nga Alzheimeri më i lartë te gratë me...

ANKARA, 21 korrik /ATSH-AFP/ - Rreziku nga Alzheimeri mund të rritet 70% te gratë që kanë pesë ose më shumë fëmijë, sipas një studimi. Një...

MJEKËSI – AstraZeneca dështon sërish në fushën e kërkimeve për Alzhaimerin

LONDËR, 15 qershor /ATSH-AFP/ - Laboratori i njohur farmaceutik britanik, AstraZeneca njoftoi dështimin e një kure tjetër kundër Alzheimerit, që po kryente me kompaninë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA