Ballina Etiketimet Akademia e Shkencave

Etiketim: Akademia e Shkencave

Ngrihet pranë Akademisë së Shkencave Qendra e Botimeve Albanologjike e Enciklopedike

TIRANË, 1 shkurt/ATSH/ Një nga pikat më të rëndësishme të rendit të ditës në mbledhjen e zgjeruar vjetore të Asamblesë së ASH-së, që u...

Rreth 600 mijë shqiptarë janë prekur nga COVID-19

TIRANË, 12 janar /ATSH/ Akademia e Shkencave e Shqipërisë çmon vlerësimet dhe mirëpritjen e rezultateve të studimit të saj dhe u përgjigjet disa pikëpyetjeve...

Akademia e Shkencave sjell për lexuesin veprën “Banda Kombëtare Vatra” 

TIRANË, 22 dhjetor/ATSH-Bledi Naska/ Akademia e Shkencave në Shqipëri sjell për publikun historinë e jashtëzakonshme të bandës së njohur Vatra. Botimi i kësaj vepre vjen...

Akademia e Shkencave, marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Tiranës dhe Universitetin...

TIRANË, 11 dhjetor/ATSH/ Kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, akademik Skënder Gjinushi finalizoi sot dy marrëveshje shumë të rëndësishme bashkëpunimi me Universitetin e...

Forumi shkencor i Akademisë së Shkencave/ Rezultate dhe rekomandime për pandeminë

TIRANË, 3 dhjetor/ATSH-Bledi Naska/ Pandemia e shkaktuar nga COVID-19 është një ngjarje botërore pa precedencë dhe me efekte shumë të rëndësishme globale jo vetëm...

100-vjetori i Luftës së Vlorës/ Akademia e Shkencës boton “Banda kombëtare...

TIRANË, 1 shtator /ATSH - I. Vata/ - Në kuadër të veprimtarive shkencore kushtuar 100-vjetorit të Luftës së Vlorës, Akademia e Shkencave botoi veprën...

5 vjet pa etnologen, të parën grua anëtare të Akademisë së...

TIRANË, 8 korrik /ATSH - I. Vata/ Akademia e Shkencave përkujtoi sot 5-vjetorin e ndarjes nga jeta të gruas së parë anëtare të saj,...

Akademia e Shkencave zgjerohet me anëtarë të rinj të botës së...

TIRANË, 29 qershor /ATSH - I. Vata/ Asambleja e Akademisë së Shkencave në mbledhjen e sotme kreu procedurat e parashikuara në Statutit për zgjedhjen...

COVID-19/ Shqipëria prej dy javësh vazhdon zbritjen nga piku

TIRANË, 13 maj/ATSH/ Shqipëria prej dy javësh vazhdon zbritjen nga piku dhe numri i të sëmurëve aktivë zbriti nga 289 më 28 prill, në...

Akademia e Shkencave ripropozon Kadarenë për çmimin Nobel në Letërsi, Gjinushi:...

TIRANË, 28 janar /ATSH/ - Kryesia e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë i ka ripropozuar Akademisë Mbretërore të Shkencave të Suedisë kandidaturën e shkrimtarit...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA