Ballina Etiketimet Adn

Etiketim: adn

SOFT NEWS – Edhe mbreti… gjobitet!

BRUKSEL, 19 maj /ATSH-AA/ - Një gjykatë në Bruksel ka dënuar me gjobë ish-mbretin e Belgjikës, Albert II me arsyetimin se nuk ka kryer...

MJEKËSI – Në ADN e njeriut shihen edhe shenjat e varfërisë

ILINOIS, 10 prill /ATSH-ANSA/ - Varfëria lë një gjurmë edhe tek ADN duke modifikuar mbi 1 500 gjene, sipas zbulimit  të udhëhequr nga Universiteti...

MJEKËSI – Një ADN gjenerohet për herë të parë nga një...

ZYRIH, 2 prill /ATSH-ANSA/ - Për herë të parë, ADN-ja e një organizmi të gjallë është gjeneruar tërësisht nga një algoritëm. Ajo ka formën e...

SOFT NEWS – ADN-ja ”e shpall” të pafajshëm pas 40… viteve!

KALIFORNI, 25 shkurt /ATSH-ANSA/ - Një burrë në Kaliforni do të kompensohet me 21 milionë dollarë, pasi kaloi 40 vjet në burg për një...

SHËNDETËSI – Kilogramët e tepërt në trup i shpërndan ADN-ja

NJU JORK, 20 shkurt /ATSH-ANSA/ - ADN-ja është ajo që vendos shpërndarjen e kilogramëve të tepërt në trupin e njeriut. Ky është zbulimi i publikuar...

BIOTEKNOLOGJI – ADN-ja e neandertalit ka modeluar kafkën e njeriut

AMSTERDAM, 5 janar /ATSH-ANSA/ - Fakti që kafka e njeriut nuk është krejtësisht e rrumbullakët por pak e zgjatur vjen për shkak të një...

BIOTEKNOLOGJI – Gjinia përcaktohet nga një ”regjisor” i fshehur në ADN

MELBURN, 2 janar /ATSH-AFP/ - Të lindësh mashkull apo femër nuk varet vetëm nga kromozomet. Në fakt tek njeriu zbulohet për herë të parë një...

BIOTEKNOLOGJI – Pekini bllokon testet mbi modifikimin gjenetik

PEKIN, 2 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Qeveria kineze ka mbyllur laboratorin e punës së grupit të kërkimit të Universitetit Jugor të Shkencave dhe Teknologjisë në...

KINË – Hapet “Kutia e Pandorës”, komuniteti shkencor kritikon modifikimin gjenetik...

PEKIN, 26 nëntor /ATSH-DPA/ - Shkencëtarët dhe akademikët nga e gjithë bota dënuan sot një kërkim kinez që pretendon se, për herë të parë...

BIOTEKNOLOGJI – Lindin binjaket e para me ADN të modifikuar, rezistente...

PEKIN, 26 nëntor /ATSH-ANSA/ - Lindin në Kinë binjaket e para me ADN-në e modifikuar me teknikën e prerje-ngjitjes së ADN-së duke i bërë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA