Të paktën 22 viktima dhe 27 të zhdukur nga shpërthimi i vullkanit në ishullin Java

XHAKARTA, 7 dhjetor /ATSH-DPA/- Të paktën 22 persona të vdekur dhe 27 rezultojnë të zhdukur pasi vullkani Semeru shpërtheu në provincën indoneziane të Java Lindore gjatë fundjavës, deklaroi Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Fatkeqësive.

Shumica e viktimave vdiqën pasi u goditën nga djegia e mbeturinave vullkanike gjatë shpërthimit të së shtunës, sipas agjencisë.

Shpërthimi i bëri fshatarët në distriktin Lumajang të largoheshin nga shtëpitë e tyre të tmerruar pasi një kolonë e madhe tymi u ngrit në qiell dhe shkëmbinjtë e shkrirë dhe gazi që digjeshin derdheshin poshtë shpateve.

‘’Të paktën 68 persona pësuan djegie nga materialet e nxehta vullkanike’’, thanë zyrtarët lokalë.

Pamjet televizive treguan hirin e shtëpive të vullkanit, me vetëm çatitë e tyre të mbetura të dukshme.

Presidenti indonezian Joko Widodo, i cili vizitoi vendin e shpërthimit, deklaroi se rreth 2 000 familje priten të zhvendosen pasi shtëpitë e tyre u shkatërruan.

“Ne duhet të vendosim se ku do të zhvendosen dhe të ndërtojmë menjëherë shtëpi të reja për ta”, theksoi ai.

Gati 2000 njerëz janë zhvendosur si pasojë e katastrofës. Ata morën strehim të përkohshëm në xhami dhe zyra qeveritare, sipas agjencisë shtetërore.  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.