COVID-19 – Kroacia regjistron rastin e parë me Omicron

ZAGREB, 5 dhjetor /ATSH-AA/ – Varianti Omicron i koronavirusit (COVID-19) është regjistruar zyrtarisht në Kroaci.

Pasi Instituti Kroat i Shëndetit Publik njoftoi se prania e koronavirusit Omicron dyshohej tek një pacient, mund të konfirmohet zyrtarisht se ai rezultoi pozitiv pas testit PCR.

“Personi i cili i është nënshtruar testit kishte shprehur dyshimin për mundësinë e infektimit me variantin Omicron, për shkak të kontaktit me një person nga Republika e Afrikës së Jugut”, tha instituti.

Mostra u dërgua për përpunim të mëtejshëm në Laboratorin për Gjenomikë të Avancuar.

“Analiza RT-PCR tregoi disa mospërputhje në krahasim me variantet e tjera të koronavirusit. Analiza e mëtejshme e synuar duke renditur rajonet kryesore të gjenomit SARS-CoV-2 tregoi praninë e mutacioneve karakteristike të variantit të ri Omicron SARS-CoV-2”, tha instituti.

Instituti Kroat i Shëndetit Publik dhe Ministria e Shëndetësisë janë informuar për rezultatet dhe pritet konfirmimi zyrtar i tyre.

Ata gjithashtu theksojnë se duhen 72 orë për të marrë rezultatin përfundimtar./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.