FORMULA 1 – Arabia Saudite stacioni i radhës

XHEDAH, 4 dhjetor /ATSH-AA/ – Arabia Saudite do të jetë vendi pritës i garës së 21-të të sezonit në Kampionatin Botëror të Formula 1.

Gara do të mbahet mbi 50 xhiro në pistën ”Jeddah Corniche” prej 6,1 kilometrash në qytetin e Xhedahut.

Xhirot e renditjes së Saudi Arabian Grand Prix do të zhvillohen sot pasdite, ndërsa gara do të fillojë nesër në orën 18:30.

Klasifikimi i pesë vendeve të para për pilotët dhe ekipet janë si më poshtë:

Pilotët

1. Max Verstappen (Holandë): 351,5 pikë

2. Lewis Hamilton (Britani e Madhe): 343,5

3. Valtteri Bottas (Finlandë): 203

4. Sergio Perez (Meksikë): 190

5. Lando Norris (Britani e Madhe): 153

Ekipet

1. Mercedes 546,5

2. Red Bull: 541,5

3. Ferrari: 297,5

4. McLaren: 258

5. Alpine: 137./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.