TURQI – Erdogan zëvendëson ministrin e Financave, ndërkohë që lira është në pikiatë

STAMBOLL, 2 dhjetor /ATSH-DPA/ – Presidenti turk Recep Tayiip Erdogan ka shkarkuar ministrin e tij të Thesarit dhe Financave, pak më shumë se një vit pasi ai u zgjodh në këtë post.

Lutfi Elvan ”kërkoi të lirohet nga posti” dhe është zëvendësuar me Nureddin Nebatin, sipas një dekreti të publikuar sot në Fletoren Zyrtare.

Nebati, 57 vjeç, është një biznesmen dhe një ish-ligjvënës nga AKP-ja në pushtet e Erdoganit.

Elvani kishte zëvendësuar dhëndrin e Erdoganit, Berat Albayrak si ministër i Financave në nëntor të vitit të kaluar.

Albayrak kishte njoftuar se do të largohej nga posti ”për arsye shëndetësore”.

Që atëherë, tregjet janë tronditur nga zhvlerësimi i lirës, ​​inflacioni i lartë dhe një polemikë mbi normat e interesit.

Që nga fillimi i këtij viti, lira ka rënë në nivele rekord ndaj dollarit amerikan, duke humbur 47 për qind të vlerës së saj.

Presioni i Erdoganit ndaj Bankës Qendrore për të ulur normat bazë të interesit nxitën rënien e lirë të lirës.

Muajin e kaluar, presidenti turk paralajmëroi se mund të ndahej me anëtarët e ekipit që mbrojnë norma më të larta interesi, pa përmendur asnjë zyrtar.

Vërejtjet e tij erdhën disa orë pasi Elvan pranoi se inflacioni ishte shumë mbi objektivin zyrtar dhe disiplina fiskale është çelësi për të larguar problemet nga tregjet./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.