COVID-19 – Italia nis testet paraklinike për vaksinën kundër Omicron

ROMË, 29 nëntor /ATSH-ANSA/ – Platforma e parë për një vaksinë kundër COVID-19 e krijuar posaçërisht për të luftuar variantin Omicron është gati në Itali dhe testet paraklinike pritet të fillojnë brenda disa javësh, bëri të ditur kompania bioteknike Takis.

Takis, në bashkëpunim me Rottapharm Biotech, prej disa kohësh po punon për vaksinën Covid-eVax, e testuar në fazën 1 te njerëzit.

Vaksina kundër variantit Omicron është një vaksinë e gjeneratës së dytë, pra e bazuar në të njëjtën platformë si vaksina Covid-eVax. E njëjta platformë deri më tani është përshtatur me variantet Alpha, Beta, Gamma dhe Delta dhe është testuar me sukses te kafshët.

“Falë gjithçkaje që kemi mësuar që nga fillimi i pandemisë, ne kemi projektuar vaksinën Covid-eVax, versioni Omicron, në pak orë dhe në pak javë do të mund ta testojmë në modele paraklinike”, tha Luigi Aurisicchio, drejtori ekzekutiv i Takis.

“Ndërsa përpiqemi të mposhtim pandeminë, është e domosdoshme të tregohemi proaktivë ndërsa virusi evoluon”, vëren Aurisicchio.

“Gjatë muajve të fundit, ne kemi gjeneruar modifikime pothuajse në kohë reale të Covid-eVax kundër Alfa, Beta, Gamma, Delta dhe shumë të tjerë, duke treguar imunogjenitetin e tyre në modelet e kafshëve. Ndryshe nga variantet e mëparshme, Omicron ka një numër të lartë mutacionesh të reja dhe, për këtë arsye, është e vështirë të parashikohet nëse vaksinat aktuale janë ende mbrojtëse: kjo është arsyeja pse ne po lëvizim sa më shpejt që të jetë e mundur për të përshtatur vaksinën tonë kundër këtij varianti”, shpjegoi ai.

Sipas Lucio Rovati, president dhe drejtor shkencor i Rottapharm Biotech, “është thelbësore që të ketë më shumë platforma teknologjike vaksinash, si Covid-eVax, që janë lehtësisht të përshtatshme ndaj çdo varianti të ri, siç është rikujtimi i përgjigjes imune të shkaktuar më parë nga platforma të tjera vaksinimi ose për përdorim në vendet ku vaksinat nuk janë aktualisht në dispozicion”./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.