Manja: Plan veprimi për plotësimin e vakancave në sistemin e Drejtësisë

TIRANË, 21 tetor/ATSH/ Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka organizuar sot takimin ndërinstitucional për të diskutuar për plotësimin e vakancave të krijuara nga Vetingu në sistemin e Drejtësisë.

Takimi bëri bashkë Shkollën e Magjistraturës, Këshillin e Lartë Gjyqësor, Këshillin e Lartë të Prokurorisë, OPDAT dhe EURALIUS për të diskutuar një plan veprimi të qartë, për të plotësuar vakancat e krijuara nga Vetingu në sistemin e Drejtësisë.

“Rritja e numrit të pranimeve në Shkollën e Magjistraturës si institucioni i vetëm kushtetues për formimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të rinj konsiderohet si domosdoshmëri, por pa cenuar cilësinë e këtyre pranimeve”, tha ai.

Po ashtu, Manja shton se “si ministër i Drejtësisë dhe nikoqir i takimit i garantova për përgjegjësitë e qeverisë në këtë proces sipas ligjit dhe ramë dakord për një takim tjetër sa më shpejt të jetë e mundur, por në një format më të gjerë të aktorëve të tjerë të sistemit të drejtësisë dhe me propozime konkrete”.

/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.