Hapja e bisedimeve të anëtarësimit, Xhaçka: Hap që duhet ndërmarrë bazuar në arritjen e reformave

TIRANË, 20 tetor/ATSH/ Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka u shpreh sot se, hapja e bisedimeve të anëtarësimit për Shqipërinë është një hap që duhet ndërmarrë bazuar dhe në arritjen e reformave.

“Angazhimi i përbashkët i SHBA dhe BE në rajonin tonë është vendimtar në konsolidimin e stabilitetit, prosperitetit, shtetit të së drejtës dhe demokracisë”, theksoi Xhaçka në një reagim.

Xhaçka u shpreh mirënjohëse për mbështetjen në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian.

“Mirënjohëse për mbështetjen në rrugëtimin tonë drejt Bashkimit Evropian, në veçanti për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit për Shqipërinë. Ky është një hap që duhet ndërmarrë bazuar dhe në arritjen e reformave, gjë e cila u konfirmua dhe nga Komisioni Evropian”, tha Xhaçka.

/a.a/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.