F1 – Rusia stacioni i radhës

MOSKË, 24 shtator /ATSH-AA/ – Rusia do të jetë vendi pritës i garës së 15-të të sezonit në Kampionatin Botëror të Formula 1.

Gara e 15-të e organizimit do të mbahet mbi 53 xhiro në pistën Soçi prej 5,8 kilometrash në rajonin Krasnodar të Rusisë.

Xhirot e renditjes për Çmimin e Madh të Rusisë do të zhvillohen nesër në orën 14:00 ndërsa gara do të fillojë të dielën më 26 shtator në të njëjtën orë.

Deri më tani Max Verstappen nga Red Bull Honda ka fituar 7 gara, Lewis Hamilton nga Mercedes 4, Sergio Perez nga Red Bull-Honda, Esteban Ocon nga Alpine dhe Daniel Ricciardo nga McLaren-Mercedes nga një garë.

Klasifikimi i 5 vendeve të para për pilotët dhe ekipet janë si më poshtë:

Klasifikimi i pilotëve

  1. Max Verstappen (Holandë): 226.5 pikë
  2. Lewis Hamilton (Britani e Madhe): 221.5
  3. Valtteri Bottas (Finlanda): 141
  4. Lando Norris (Britani e Madhe): 132
  5. Sergio Perez (Meksikë): 118

Klasifikimi i ekipeve​​​​​​​

  1. Mercedes 362.5
  2. Red Bull-Honda: 344.5
  3. McLaren-Mercedes: 215
  4. Ferrari: 201.5
  5. Alpine-Renault: 95 /os/
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.