SpaceX i Elon Musk shtyn dërgimin e civilëve në hapësirë

FLORIDA, 14 shtator /ATSH-AA/ – Elon Musk do të bëhet miliarderi i fundit që do të mbikëqyrë nisjen e civilëve në hapësirë, të caktuar për më vonë gjatë javës, por me disa dallime të mëdha nga paraardhësit e tij Richard Branson dhe Jeff Bezos.

SpaceX i Musk njoftoi një vonesë 24-orëshe të lëshimit nga planet e tij fillestare, tani e caktuar për ngritje nga Cape Canaveral, Florida.

Ndryshe nga ekskursionet e shkurtra në hapësirë ​​nga Branson dhe Bezos me ekuipazhet e tyre përkatëse civile verën e kaluar, vetë Musk nuk do të jetë në bordin e kapsulës Crew Dragon që do të hidhet në hapësirë ​​në majë të raketës Falcon 9 të kompanisë.

Katër astronautët civilë në bord do të kalojnë tri ditë në hapësirë ​​para se të bien në Oqeanin Atlantik. Në lançimin e Branson dhe Bezos, të dy fluturimet bënë udhëtime të shkurtra në hapësirë ​​para se të zbresin përsëri në tokë.

Por katër fluturuesit civilë në misionin SpaceX, të quajtur “Inspiration4”, do të përfshijnë miliarderin Jared Isaacman, i cili është themeluesi dhe CEO i Shift4 Payments dhe gjithashtu një pilot avioni i suksesshëm. Isaacman pagoi një shumë të panjohur parash për të bërë udhëtimin.

Pjesë e misionit gjithashtu është Hayley Arceneaux, një e mbijetuar nga kanceri i kockave e cila më vonë punoi për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude për pacientët me kancer, të cilës i përkushtohet misioni./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.