“Gjithçka që ke”, një tjetër roman thriller nga Enkelejd Lamaj

TIRANË, 14 shtator/ATSH/ “Gjithçka që ke” është thrilleri më i fundit i autorit Enkelejd Lamaj, i publikuar nga shtëpia botuese “Arka e Noes”.

Në kryeqytetin e romanit “Gjithçka që ke”, ka një vrasës që ka qëndruar në errësirë tërë jetën.

Romani “Gjithçka që ke”, nga autori Enkelejd Lamaj ndjek personazhin kryesor, shkrimtaren Adelina Hoxhaj, e cila duket sikur e ka lënë pas krahëve ferrin që përjetoi tre vjet më parë, kur ajo ra prej shkallëve dhe humbi vajzat binjake, me të cilat ishte shtatzënë. Por zgjimi në spital, me parakrahët e fashuar dhe zbulesa se ka tentuar të vrasë veten, ia kthejnë ferrin sërish. Apo ai ferr ka qenë gjithnjë aty, pa u larguar kurrë ndonjëherë prej saj?

Ndërkohë që netët e kryeqytetit përgjaken mizorisht nga një vrasës serial i paskrupullt, Adelina e gjen veten të rrethuar akoma edhe më shumë nga trysnia shtypëse e ferrit dhe, sikur të mos mjaftojë kjo, ajo përfshihet në një mister varresh të hapura dhe eshtrash të përçudnuara.

Paralel me të, gazetarja Sidorela Ejlezi rrëmbehet nga kërkimet për vrasësin serial, por pa e ditur se çfarë çmimi do t’i duhet të paguajë.

Në rrjedhën e ngjarjeve, autori Enkelejd Lamaj na shpie në territore, për të cilat pakkush mund të mendojë, aq më tepër të guxojë të krijojë një thriller.

Guximi për të hyrë me shumë lehtësi madje, si në mendjen e vrasësit, ashtu edhe në atë të viktimave, por dhe skenat, që ndjekin rrëmbyeshëm njëra-tjetrën, herë të mallëngjejnë e të thyejnë zemrën, herë të kallin datën e të ngjeshin mishtë.

Rezultati neto është një roman rrëmbyes, por edhe i frikshëm, që asnjë lexues nuk do të mund ta harrojë lehtë.

Nëse ideja juaj për të lexuar, përfshin edhe një thriller të mbushur me terror, ky është libri që ju rekomandojmë.

Nga të gjitha veprat e autorit Enkelejd Lamaj, “Gjithçka që ke” nuk është vetëm më i miri, por është gjithashtu edhe më turbulluesi.

Lexuesit e tij e dinë, tashmë, se tregimet dhe romanet e tij janë plot me frikë dhe mister, por me “Gjithçka që ke”, Lamaj e çon letërsinë e tij në një nivel tjetër.

Dhe kush i ka mbijetuar më parë historive të frikshme të tij, në maratona përgjumësie, do ta gjejë këtë libër si një goditje me grusht në gojë të stomakut, që do ta lërë zgjuar, derisa të kthejë edhe faqen e tij të fundit.

/a.a/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.