ANALIZË – Varianti Delta mund të verë në provë fëmijët

ROMË, 12 shtator /ATSH-ANSA/ – Varianti Delta po fillon të testojë sistemin imunitar të fëmijëve, të cilët deri më tani i kanë rezistuar mirë versioneve të mëparshme të virusit SarsCoV2.

Studiuesit, të intervistuar nga revista ”Nature”, i përmbahen hipotezës se përgjigjja e tyre e lindur imune (domethënë reagimi primitiv, por i shpejtë ndaj patogjenëve) i ka mbrojtur ata nga Covid-19 deri më tani, por ndërsa pandemia përparon, përhapja e variantit Delta dhe rritja e numri i infeksioneve tregojnë se kjo mburojë mund të mos zgjasë.

Hulumtuesit kanë filluar të kuptojnë pse fëmijët nuk janë prekur veçanërisht nga Covid-19.

Në fakt, fëmijët duket se kanë një përgjigje të shtuar të lindur gati për të funksionuar. Tani për tani, nuk ka asnjë dëshmi të qartë se fëmijët janë më të prekshëm ose të prekur nga varianti Delta më shumë se të tjerët.

Por, të dhënat sugjerojnë që fëmijët kudo kanë filluar të kenë një pjesë më të madhe të numrit të infektimeve dhe shtrimeve në spital.

Kjo mund të jetë për shkak të shkallës së lartë të transmetimit të Delta-s dhe faktit që shumë të rritur tani mbrohen nga vaksina.

Deri muajin e kaluar, rreth 15% e të gjitha rasteve në SHBA përfshinin njerëz nën moshën 21 vjeç.

Në Indi, testet serologjike treguan se mbi gjysma e fëmijëve të moshës 6 deri në 17 vjeç, që është dy të tretat e popullsisë së përgjithshme, kishin antitrupa ndaj Covid-19.

Fëmijët pastaj infektohen, por ndoshta virusi nuk përsëritet brenda tyre aq rëndë sa ndodh tek të rriturit.

Një studim paraprak i 110 fëmijëve tregon se nga foshnjat tek adoleshentët ka një ngarkesë të lartë virale, veçanërisht menjëherë pas infektimit.

“Jo vetëm që virusi është atje dhe është i zbulueshëm, por ai është gjithashtu aktiv. Pra, ata janë infektues”, thotë Lael Yonker, nga spitali i përgjithshëm i Masaçusetsit, koordinator i studimit.

Krahasuar me të rriturit, fëmijët e infektuar kohët e fundit me Covid-19 kanë neutrofile më aktive, të cilat janë linja e parë e përgjigjes ndaj virusit.

“Për ne të rriturit, duhen dy ditë për të rritur sistemin mbrojtës kundër viruseve në të njëjtin nivel që shohim tek fëmijët nga dita e parë”, shpjegon Roland Eils, nga Instituti i Shëndetit në Berlin.

Studiuesit tani kanë frikë se virusi mund të evoluojë në mënyra që parandalojnë një pjesë të kësaj mbrojtjeje të lindur nga fëmijët.

“Pothuajse të gjitha viruset kanë gjetur një mënyrë për t’iu shmangur sistemit imunitar të lindur dhe Covid-19 nuk bën përjashtim. Deri tani, fëmijët kanë fituar me imunitetin e tyre të lindur, por për sa kohë?”, pyesin studiuesit./ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.