ANALIZË – Si krahasohen 100 ditët e para të Biden me ato të Trump?

UASHINGTON, 27 prill /ATSH-DPA/ – Njëqind ditët e para të një presidenti janë një parametër arbitrar, një pikë referimi që gazetarët e pëlqejnë sepse na lejon të bëjmë krahasime midis mbajtësit aktual të zyrës dhe Franklin D. Roosevelt, tri muajt e parë të të cilit ishin me të vërtetë të rëndësishme.

Por, kohët e fundit, 100 ditëshi është marrë seriozisht edhe nga presidentët, përfshirë Donald Trump dhe Joe Biden.

Gjatë fushatës së tij presidenciale të vitit 2016, Trump premtoi se në 100 ditët e tij të para ai do të shfuqizonte Obamacare, do të ndërtonte një mur në kufirin me Meksikën dhe do të bindte Kongresin të dilte përtej kufijve të mandatit.

Asnjë nga këto gjëra nuk ndodhi, por Trump u kaloi ish-mbajtësve të zyrave në një aspekt: ​​duke prodhuar kaos.

Presidenti i ri kokëfortë vendosi një ndalim mbi emigrantët dhe udhëtarët nga vendet myslimane, por ai u përmbys shpejt nga gjykatat federale.

Ai tërhoqi fondet federale nga qytetet e shenjta, por edhe kjo u sfidua shpejt.

Këshilltari i tij i sigurimit kombëtar dha dorëheqjen mes një skandali mbi kontaktet sekrete me zyrtarët rusë.

Shumë shpejti, megjithatë, Trump hodhi poshtë afatin e tij të vetëshpallur tre-mujor si një “standard qesharak”, ndërsa në të njëjtën kohë këmbënguli se “unë kam bërë më shumë se çdo president tjetër në 100 ditët e para”.

Biden gjithashtu u zotua të vepronte shpejt.

Ai premtoi të administrojë 100 milionë doza të vaksinës Covid-19 në 100 ditët e para; kur kjo u arrit lehtë, ai dyfishoi premtimin në 200 milionë dhe përsëri e arriti atë.

Ai premtoi lehtësim në rast të një pandemie dhe arriti të kalojë një projektligj prej 1,9 trilionë dollarësh në Kongres pa një votim të dytë.

Ai propozoi një plan infrastrukture prej 2,3 trilionë dollarësh.

Dhe miratimi i tij në sondazhet e opinionit publik qëndron në rreth 54%, një nivel më i lartë se paraardhësi i tij.

Nëse Biden thjesht do të krahasohej me paraardhësin e tij të menjëhershëm dhe jo Roosevelt, ai do të shpallej fituesi i garës 100-ditore.

Por, megjithë guximin e papritur të Biden, rekordi i tij nuk i plotëson standardet e Roosevelt.

Pse?

Sepse, ata që shpresuan se Biden do të prodhonte një rilindje të bipartizanitetit gjithashtu janë zhgënjyer. Presidenti ka mbajtur takime të këndshme me senatorët republikanë, vetëm për të zgjedhur projektligjet që mund të miratohen pa ta. Ai ka bërë një zgjedhje të tillë ku miratimi i fondeve të jetë i pari dhe pastaj bipartizaniteti.

Dhe Biden ka probleme në horizont.

Një vërshim i migrantëve të mitur në kufirin jugor ka shkaktuar një krizë që administrata e re, me gjithë përvojën e saj të zhurmshme, është përpjekur ta kapërcejë.

Përveç kësaj, disa ekonomistë shqetësohen se faturat e mëdha të shpenzimeve të Biden mund të rrisin inflacionin.

Dhe nëse shumica demokrate në Kongres nuk i mbijeton zgjedhjeve afatmesme në 2022, agjenda e Biden do të ndalet.

Sidoqoftë, Biden ka pasur sukses në hapat e tij të parë.

Ai ka revokuar dhjetëra politika të Trump përmes urdhrave ekzekutivë dhe i dha fund kryqëzatës së Trump për të zhbllokuar dhe çmontuar pjesë të mëdha të qeverisë federale.

“Ai ka rivendosur qeverisjen normale dhe është e mahnitshme sa shpejt. Kjo administratë ishte bërë pothuajse e mërzitshme”, thotë një analist.

Thjesht duke përmbushur premtimin e parë dhe duke zhbërë shumë nga trashëgimia e Trump në tre muaj, Biden ka pasur një ndikim të rëndësishëm.

Ai tashmë është një president më ambicioz dhe më konsekuent sesa prisnin disa demokratë.

Por, ai ka një rrugë të gjatë për të bërë./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.