BERLIN – Shumica e gjermanëve duan Soederin si pasues të Merkelit

BERLIN, 14 prill /ATSH-DPA/ – Shumica e qytetarëve gjermanë duan kryeministrin bavarez Markus Soeder për të udhëhequr bllokun konservator të qeverisë CDU/CSU në zgjedhjet federale në fund të vitit.

Armin Laschet i kristian-demokratëve të kancelares Angela Merkel (CDU) dhe Soeder i Unionit Social-kristian bavarez (CSU) janë në garë për t’u bërë kandidati kancelar i bllokut në zgjedhjet e 26 shtatorit.

Në një sondazh të institutit kërkimor ”Civey” thuhet se 58% besojnë se kryeministri bavarez ka më shumë të drejtë të deklarojë gatishmërinë e tij për t’u bërë kandidat për kancelar i bllokut CDU/CSU.

Një total prej 30% thanë se besonin që Soeder e kishte gabim kur tha se kërkonte punë më të mirë, ndërsa 12% deklaruan se ishin të pavendosur.

Sipas informacionit nga blloku konservator, Soeder ka një mbështetje të konsiderueshme, pasi 86% e mbështetësve të CDU/CSU mirëpresin emërimin e Soeder si më të duhurin./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.