LO – Koreja e Veriut nuk do të marrë pjesë

PHENIAN, 6 prill /ATSH-DPA/ – Koreja e Veriut nuk ka plane për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike të Tokios për shkak të pandemisë së koronavirusit, sipas një raporti mediatik.

Komiteti Olimpik i Phenianit e mori vendimin më 25 mars, sipas faqes së sportit në Republikën Popullore Demokratike të Koresë, e cila raporton për sportet në Korenë e Veriut.

Komiteti thuhet se tha se vendimi ishte për të “mbrojtur atletët tanë nga kriza globale e shëndetit” shkaktuar nga koronavirusi.

Nuk ka pasur asnjë konfirmim zyrtar nga autoritetet e Koresë së Veriut të izoluar.

Nuk ka ende një reagim nga komiteti organizues olimpik japonez në Tokio.

Koreja e Veriut është një nga vendet e pakta që nuk ka raportuar ende një rast të vetëm të koronavirusit, por vëzhguesit supozojnë se virusi është i pranishëm atje.

Lojërat Olimpike të Tokios pritet të fillojnë më 23 korrik. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.