Chepngetich thyen rekord botëror në maratonën e Stambollit

STAMBOLL, 6 prill /ATSH-AA/- Atletja keniane, Ruth Chepngetich, e cila fitoi vendin e parë për femra në Gjysmë Maratonën “N Kolay Istanbul” theu rekord botëror me kohën 1h04’01”.

Chepngetich, e cila përfundoi e para garën e zhvilluar në gadishullin historik në Stamboll la pas atleten etiopiane, Ababel Yeshaneh, e cila mbante rekordin botëror me kohën 1h04’31”, në vitin 2020.

Për meshkuj, garën e përfundoi i pari atleti kenian, Kibiwott Kandie./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.