Kursi i këmbimit/ Leku forcon pozitat ndaj euros, humb terren me dollarin

TIRANË, 5 mars /ATSH/ Në tregun e e këmbimit valutor vendas, të premten, leku forcoi pozitat në raport me monedhën e përbashkët europiane euro, dhe humbi terren me dollarin amerikan krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 103,44 lekë, ose 0,86 lekë më shumë. Euroja u zhvlerësua me 0,09 lekë dhe këmbehet me 123,48 lekë.
Ndërsa monedha britanike këmbehet me 142,79 lekë ose 0.14 lekë më pak se ditën e enjte dhe franga zvicerane forcoi pozitat me 0,11 lekë duke u ngjitur në kuotën e vlerës  111,33 lekë. /j.p/r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 103.44 +0.86
Euro EUR 123.48 -0.09
Poundi Britanik GBP 142.79 -0.14
Franga Zvicerane CHF 111.33 +0.11
Jeni Japonez (100) JPY 95.35 -0.22
Dollari Australian AUD 79.26 -0.48
Dollari Kanadez CAD 81.38 +0.31
Korona Suedeze SEK 12.13 -0.02
Korona Norvegjeze NOK 12.04 +0.01
Korona Daneze DKK 16.60 -0.01
SDR SDR 148.52 +1.09
Ari(OZ 1) XAU 175417.69 -287.49
Argjend(OZ 1) XAG 2614.96 -38.78
Juani Kinez (onshore) CNY 15.95 +0.09
Juani Kinez (offshore) CNH 15.92 +0.07
Lira Turke TRY 13.74 +0.01
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.