Kursi i këmbimit/ Euroja dhe dollari zhvlerësohen në raport me lekun

TIRANË, 3 mars /ATSH/ Në tregun e e këmbimit valutor vendas, të mërkurën, leku forcoi pozitat në raport me monedhën europiane euron si dhe me dollarin amerikan, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 102,27 lekë, ose 0,56 lekë më pak. Euroja u zhvlerësua lehtë me 0,01 lekë dhe këmbehet me 123,61 lekë.
Ndërsa monedha britanike forcoi pozitat me 0,07 lekë, më shumë se ditën e martë, për t’u ngjitur sot në kuotën e 143,97 lekëve dhe franga zvicerane humbi 0,40 lekë duke zbritur në vlerën 111,64 lekë. /j.p/r.e/
Përditesimi i fundit: 03.03.2021  12:43:25
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 102.27 -0.56
Euro EUR 123.61 -0.01
Poundi Britanik GBP 142.97 +0.07
Franga Zvicerane CHF 111.64 -0.40
Jeni Japonez (100) JPY 95.63 -0.58
Dollari Australian AUD 80.00 -0.11
Dollari Kanadez CAD 81.07 -0.23
Korona Suedeze SEK 12.22 +0.02
Korona Norvegjeze NOK 12.10 +0.04
Korona Daneze DKK 16.62 -0.01
SDR SDR 146.84 -0.90
Ari(OZ 1) XAU 176368.85 -1,246.41
Argjend(OZ 1) XAG 2715.27 +10.94
Juani Kinez (onshore) CNY 15.82 -0.08
Juani Kinez (offshore) CNH 15.80 -0.08
Lira Turke TRY 13.88 -0.16
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.