Kanë hequr dorë zviceranët nga… çokollata?

ZYRIH, 3 mars /ATSH-ANSA/ – Prodhuesit zviceranë të çokollatave po përballen me shifra shkatërruese për vitin 2020, me konsumin në Zvicër që ka rënë në minimum.

Për 40 vjet konsumi vjetor ka rënë nën pragun prej 10 kilogramësh për person, niveli më i ulët që nga viti 1982.

”Chocosuisse”, federata kombëtare e prodhuesve të çokollatave, paraqiti një pamje të zymtë të ndikimit të krizës së gjeneruar nga kufizimet kundër Covid-19.

Industritë kanë parë prodhimin e tyre të ulet me 10% krahasuar me 2019 dhe me 11,5% eksporte më pak, të cilat vetëm përbëjnë gati 70% të të ardhurave. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.