Kursi i këmbimit/ Leku forcon pozitat ndaj euros, humb terren me dollarin

TIRANË, 1 mars /ATSH/ Në tregun e e këmbimit valutor vendas, të hënën, leku forcoi pozitat në raport me monedhën europiane euro dhe humbi terren me dollarin amerikan krahasuar me fundjavën.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 102,62 lekë, ose 0,62 lekë më shumë. Euroja u zhvlerësua me 0,04 lekë dhe këmbehet me 123,63 lekë.
Ndërsa monedha britanike thelloi pozitat dominuese me 1,26 lekë, më shumë se ditën e shtunë, për t’u ngjitur sot në kuotën e 143,23 lekëve dhe franga zvicerane humbi 0,24 lekë duke zbritur në vlerën 112,42 lekë. /a.a/r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 102.61 +0.62
Euro EUR 123.63 -0.04
Poundi Britanik GBP 143.23 +1.26
Franga Zvicerane CHF 112.42 -0.24
Jeni Japonez (100) JPY 96.14 +0.26
Dollari Australian AUD 79.43 -0.08
Dollari Kanadez CAD 80.89 +0.15
Korona Suedeze SEK 12.13 -0.10
Korona Norvegjeze NOK 11.87 -0.08
Korona Daneze DKK 16.62 -0.01
SDR SDR 147.68 +0.14
Ari(OZ 1) XAU 179064.71 -851.77
Argjend(OZ 1) XAG 2754.05 +14.60
Juani Kinez (onshore) CNY 15.87 +0.07
Juani Kinez (offshore) CNH 15.85 +0.09
Lira Turke TRY 14.07 +0.18
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.