Maserati A6G 2000 ”feston” 70-vjetorin

BOLONJA, 26 shkurt /ATSH-ANSA/ – Maserati A6G 2000 mbushi 70 vjeç.

Pikërisht 70 vjet më parë, në shkurt 1951, u prezantua modeli i parë që shkruajti një kapitull të rëndësishëm për prodhuesin e makinave, një përfaqësues makinash i serisë A6 që karakterizoi prodhimin e Maserati nga 1947 në 1956.

Modeli i ri zëvendësoi makinën sportive të serisë A6 1500, e karakterizuar fillimisht nga materiali i bllokut të motorit prej gize, pra shkronja G e emrit, si dhe nga zhvendosja e vitit 2000 të motorit.

Pikërisht nevoja për të rritur fuqinë, kërkonte automjete më me performancë, bëri që Maserati të shndërrojë motorin A6GCS me dy litra, duke shfrytëzuar potenciali i shasisë A6.

Motori, me një zhvendosje prej 1954.3 centimetra kub, lëshoi ​​një fuqi midis 90 dhe 100 kuaj fuqi në varësi të konfigurimit, duke lejuar që të arrihet një shpejtësi prej 180 km/h e cila i imponoi botës frymën sportive të cilësisë së prodhimit.

Ishte Motor Show në Torino i vitit 1950 që mirëpriti debutimin e A6G 2000, të cilin Maserati prezantoi në dy versione: një sedan me dy vende, me dy dyer, i nënshkruar nga Pininfarina, përveç versionit të hapur, të dizajnuar nga Pietro Frua. /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.