Bankat rritën të ardhurat nga interesat me 2.7 % në 2020

TIRANË, 25 shkurt /ATSH/ Bankat rritën të ardhurat nga interesat gjatë vitit 2020.

Sipas Bankës së Shqipërisë, të ardhurat neto nga interesat në 2020 arritën në 42.8 miliardë lekë.

Fitimi i bankave shënoi një rritje prej 2.7 % më shumë krahasuar me vitin 2019.

Sipas ekspertëve rritja e kreditimit dhe ulja e shpenzimeve për depozitat ndihmoi bankat në një rezultat pozitiv nga interesat gjatë vitit 2020.

/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.