”Jaguar” 100% elektrikë

LONDER, 24 shkurt /ATSH-ANSA/ – Thierry Bolloré, shefi i ri i kompanisë ”Jaguar” ka konfirmuar se marka ”Jaguar” do të bëhet një prodhues i automjeteve elektrike deri në vitin 2025.

Kompania ka eliminuar nga programet e saj modelin elektrik XJ, i cili ishte në fazat e fundit të zhvillimit të tij dhe po projekton modele të lehta hibride, hibride plug-in ose plotësisht elektrike.

Vendimet e marra nga Bolloré parashikojnë që kjo ”arkitekturë” do të përdoret vetëm për ”Land Rover”, gjithashtu sepse në qëllimet e grupit ”Jaguar” do të jenë shumë të ndryshme.

”Jaguar”-ët e ardhshëm do të kenë stilin e përgjithshëm të gamës tërësisht elektrike nga viti 2025 bazuar në platformën e re të ”Jaguar”./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.