Dita e Pavarësisë së Estonisë/ Ruçi uron homologun Põlluaas: Mirënjohje për mbështetjen

TIRANË, 23 shkurt /ATSH/ Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka dërguar një letër urimi presidentit të Parlamentit (Riigikogu) të Estonisë, Henn Põlluaas, me rastin e Ditës së Pavarësisë.

“Me rastin e Ditës së pavarësisë së Republikës së Estonisë, në emër të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë dhe emrin tim personal, Ju përcjell urimet e mia më të përzemërta. Shpallja më 23 shkurt të vitit 1918 e Manifestit të të Gjithë Qytetarëve dhe publikimi i tij më 24 shkurt shënoi themelimin  e republikës së pavarur dhe demokratike të Estonisë. Këto dy ditë janë ngjarje të shënuara me rëndësi historikë për popullin estonez dhe të ardhmen e tij”, shkruan Ruçi.

“Estonia është një vend mik dhe partner i Shqipërisë në NATO si edhe një mbështetëse e fuqishme e integrimit tonë europian, kontribuese e spikatur në vendimin e Këshillit Europian të datës 25 mars 2020 për çeljen e negociatave dhe asistencën në këtë proces.  Memorandumi i Mirëkuptimit për Integrimin Europian, midis Ministrive të Punëve të Jashtme të dy vendeve tona, nënshkruar në tetor 2019, është një tregues i këtij kontributi”, thekson Ruçi.

“Shqipëria i është mirënjohëse Estonisë edhe për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kosovës dhe aspiratave të saj euroatlantike. Shpreh bindjen se Kuvendi i Republikës së Shqipërisë dhe Riigikogu i Republikës së Estonisë do të vazhdojnë të kontribuojnë në forcimin e marrëdhënieve e bashkëpunimit midis të dy vendeve e dy popujve tanë”, shkruan në letrën e urimit Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi.

/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.