SHBA – Indeksi kryesor ekonomik më i lartë se pritshmëritë

UASHINGTON, 22 shkurt /ATSH-DPA/ – Duke sugjeruar se rritja ekonomike duhet të përmirësohet gradualisht gjatë gjysmës së parë të vitit 2021, Bordi i Konferencës lëshoi ​​një raport sot që tregon një rritje më të madhe nga sa pritej të indeksit të tij të treguesve kryesorë ekonomikë në SHBA për muajin janar.

“Indeksi ynë kryesor ekonomik u rrit me 0,5 % në janar, pasi një rishikimi për 0,4 % në dhjetor”, tha Bordi

Ekonomistët prisnin që indeksi kryesor ekonomik të rritej me 0,3 %, në përputhje me rritjen e raportuar fillimisht për muajin e kaluar.

“Ndërsa fushata e vaksinimit kundër COVID-19 po përshpejtohet, tregjet e punës dhe rritja e përgjithshme ka të ngjarë të vazhdojnë të përmirësohen edhe gjatë pjesës tjetër të këtij viti”, theksoi Ataman Ozyildirim, Drejtori i Lartë i Kërkimeve Ekonomike në Bordin e Konferencës.

Ai shtoi se Bordi i Konferencës tani pret që ekonomia e SHBA-së të zgjerohet me 4,4 % në 2021, pas një tkurrjeje prej 3,5 % në 2020./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.