AXHENDA NDËRKOMBËTARE 22/02/2021

KOMBET E BASHKUARA (SHBA) – Fjalim i sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken në konferencën e OKB-së për çarmatimin.

AUSTRALI – Fillimi i fushatës së vaksinimit kundër COVID-19 me vaksinën e Pfizer.

LONDËR (Britani e Madhe) – Java e modës, plotësisht në internet.

FRANCË – Koronavirus/Covid-19 : Ndjekje e krizës shëndetësore.

HOLANDË – Shtetrrethim kundër COVID-19.

LONDËR (Britani e Madhe) – Njoftim nga Boris Johnson i planit për lehtësimin e masave për Anglinë.

EDIMBURG (Britani e Madhe) – Rihapja graduale e shkollave në Skoci.

GJENEVË (Zvicër) – Presidenti afgan shprehet para Këshillit të të Drejtave të Njeriut.

GJENEVE (Zvicër) – Ministri kinez i Punëve të Jashtme, Wang Yi shprehet para Këshillit të të Drejtave të Njeriut.

BRUKSEL (Belgjikë) – Takim i ministrave të Punëve të Jashtme të Bashkimit Europian.

BRULSEL (Belgjikë) – Konferencë shtypi e mbështetësv të opozitarit Navalny para një takimi të ministrave të AE të BE.

BERLIN (Gjermani) – Konferencë shtypi në internet e presidentit, Steinmeier dhe drejtorit të OBSH-së, Tedros.

BRUKSEL (Belgjikë) – BQE : fjalim i presidentes Christine Lagarde gjatë një konference të organizuar në Parlamentit Europian.

BRUKSEL (Belgjikë) – Konferencë për gjashtëmujorin europian me Antonio Guterres, Ursula von der Leyen dhe Charles Michel.

GJENEVË (Zvicër) – Konferencë shtypi në internet e OBSH-së për COVID-19, me ekspertin qeveritar amerikan, Anthony Fauci.

MADRID (Spanjë) – Konferencë shtypi e autoriteteve spanjolle për situatën shëndetësore.

SOTCHI (RusI) – Presidenti Putin pret homologun bjellorus, Lukashenko.

SPANJË – Hyn në fuqi një karantinë për udhëtarët e mbërritur nga Brazili dhe Afrika e JUgut.

ZVICËR – Hyn në fuqi një karantinë për udhëtarët e mbërritur nga Parisi dhe gjashtë rajone franceze.

GJERMANI – Rihapja e shkollave, të mbyllura për të luftuar kundër COVID-19.

VILAMOURA (Portugali) – Takim i ministrave të Punës së BE-së./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.