SOFJE – Vulchev drejtori i ri i agjencisë bullgare të lajmeve, BTA

SOFJE, 27 janar /ATSH-BTA/ – Parlamenti bullgar zgjodhi sot Kiril Vulchev si drejtor të përgjithshëm të Agjencisë Bullgare të Lajmeve (BTA) me një mandat pesëvjeçar.

Vulchev u zgjodh me 105 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Ai bëri betimin menjëherë pas zgjedhjes nga parlamenti.

BTA kishte shprehur mbështetjen e saj për gazetarin dhe juristin Kiril Vulchev, i cili filloi si një reporter në agjencinë e lajmeve dhe që nga ajo kohë edhe si këshilltari i saj ligjor.

Zgjedhja e Vulchevit në këtë post vjen pasi drejtori i BTA-së, Maxim Minchev vdiq nëntorin e kaluar pasi po trajtohej për COVID-19./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.