AXHENDA NDËRKOMBËTARE 27/01/2021

LuZANË (Zvicër) – Takimi i Komitetit Ekzekutiv të IOC.

BOTË – Dita ndërkombëtare dedikuar kujtimit të viktimave të Holokaustit.

RANGUN (Birmani) – Fillon fushata e vaksinimit kundër COVID-19 për personelin shëndetësor.

LONDËR (Britani e Madhe) – Boris Johnson në senacën e përjavshme të pyetjeve për kryeministrin në Parlament.

HELSINKI (Finlandë) – Hyjnë në fuqi kufizimet në kufi për të luftuar kundër COVID-19.

MILAN (Itali) – 120-vjetori i vdekjes së kompozitorit, Giuseppe Verdi.

SLLOVAKI – Hyrja në fuqi e autorizimit për të udhëtuar pa kufizime për udhëtarët me një test negativ Covid-19.

BELGJIKË – Hyn në fuqi ndalimi i udhëtimeve jo thelbësore jashtë vendit.

ROMË (Itali) – Presidenti Mattarrella takohet me krerët e partive për formimin e një qeverie të re.

MADRID (Spanjë) – Konferencë shtypi me ministren e Punëve të Jashtme, Arancha Gonzalez Laya.

ANKARA (Turqi) – Fjalim i presidenti Erdogan.

BERLIN (Gjermani) – Ceremoni në Bundestag në kujtim të viktimave të nazizmit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

UASHINGTON (SHBA) – Konferencë virtuale shtypi e Organizatës panamerikane të SHëndetësisë mbi COVID-19.

UASHINGTON (SHBA) – Joe Biden prezanton masat për të luftuar kundër ndryshimeve klimatike.

UASHINGTON (SHBA) – Konferencë shtypi e presidentit të FED, Fed Jerome Powell.

TEHERAN (Iran) – Fjalim i presidentit, Hassan Rohani gjatë këshillit të ministrave./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.