Trajneri i volejbollit i “Tiranës”, Ardian Gorenca, vlerësohet me Medaljen e Mirënjohjes, Veliaj: Faleminderit për të gjitha sukseset që i ke sjellë qytetit

TIRANË, 25 janar/ATSH/ Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, nderoi me Medaljen e Mirënjohjes së qytetit një nga figurat më të shquara të volejbollit shqiptar, trajnerin e ekipit të vajzave, Ardian Gorenca.

Gjatë një ceremonie surprizë, me rastin e daljes së tij në pension, “Sport Klub Tirana” dhe kryebashkiaku Veliaj i shprehën atij mirënjohjen për kontributin e dhënë ndër vite, duke trajnuar mbi 10 breza të ekipit elitë të volejbollit të vajzave në Shqipëri.

“Të themi faleminderit për kujtimet e bukura, energjinë, zellin dhe dashurinë që i ke dhënë kësaj skuadre, por edhe qytetit. Skuadra që ke ndërtuar me kaq shumë mund e djersë, është shija që i ke dhënë qytetit, si ajo ‘kripa për gjellën’. Të falenderoj shumë, sepse ke qenë shija e qytetit tonë”, u shpreh ai.

Kryebashkiaku tha se trajneri Gorenca u ka mësuar brezave të volejbollit të “Tiranës” shpirtin e karakterit të skuadrës.

“Dalja në pension është një fazë tjetër e jetës, por mund të japësh ende kontribut, ka ende produktivitet, jep ende këshilla dhe energji. Ka shumë njerëz që merren me sport për të mbajtur trupin në formë, por unë besoj se është më shumë se kaq; marrja me sport të mban në formë karakterin. Vajzave të ekipit të ‘Tiranës’ u ke mësuar karakterin, prandaj të falenderoj”, – theksoi Veliaj.

Trajneri me një karrierë të gjatë dhe mjaft trofe mbi supe, u shpreh i emocionuar për vlerësimin, duke ia atribuuar suksesin e tij vajzave të ekipit të Tiranës ndër vite.

“Nuk e prisja, është një respekt shumë i madh. Për mua, është diçka madhështore. Suksesin e kemi arritur falë vajzave. Ju falënderoj nga zemra”, u shpreh Gorenca.

Ardian Gorenca ka koleksionuar trofe dhe tituj të panumërt, si me ekipin e të rejave dhe me atë të të rriturave, brenda dhe jashtë Shqipërisë.

Nën drejtimin e tij, ekipi i “Tiranës” ka qenë fitues i kampionatit kombëtar në vitet: 1992, 1994, 2008, 2009, 2010, 2013, fitues i Kupës së Shqipërisë në vitet 2008, 2012 dhe 2013, si dhe fitues i Superkupës në volejboll për femra, duke u renditur mes më të mirëve për sa i përket suksesit dhe numrit të trofeve. Bardheblutë janë gjithashtu fitues të Superkupës Mbarëkombëtare në vitin 2011.

Nën drejtimin e tij, ekipi i vajzave të Tiranës ka arritur një nga rezultatet më spektakolare të volejbollit të femrave shqiptare, si ai i sezonit 1994-1995, ku ekipi bardheblu u rendit ndër 8 më të mirët në Kupën e Kampioneve në Europë, sikurse pjesëmarrja në Turneun e Katërt Ndërkombëtar të Femrave në Partinico (Itali) në 1992, ku mori medaljen e argjendit.

/k.s/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.