ITALI – Conte drejt dorëheqjes, në kërkim të një shumice të re

ROMË, 25 janar /ATSH-AFP/ – Kryeministri italian, Giuseppe Conte, në kërkim të një shumice të re, që prej largimit të një partie kryesore për koalicionin e tij, njoftoi sot në mbrëmje se do të paraqiste dorëheqjen e tij.

Conte thirri një Këshill Ministrash, i destinaur për të informuar ministrat për qëllimin e tij për të shkuar në selinë e presidencës së Republikës për të paraqitur dorëheqjen”, thuhet në një komunikatë të shërbimeve të tij.

Conte shpreson të marrë një mandat nga presidenti Sergio Matterella, në përpjekje për të formuar një qeveri të re, e treta që prej 2018, konfirmojnë mediat italiane.

Kriza politike u shkaktuar nga ish-kryeministri Matteo Renzi (2014-2016), i cili tërhoqi partinë e tij të vogël Italia Viva (IV) nga koalicioni në pushtet, pas disa javëve kritikash mbi menaxhimin e krizës shëndetësore dhe planeve për shpenzime ekonomike nga Conte./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.