SHBA – Biden 17 dekrete presidenciale sapo të hyjë në Shtëpinë e Bardhë

UASHINGTON, 20 janar /ATSH-AFP/ – Presidenti amerikan, i cili do të betohet sot, Joe Biden, do të nënshkruajë 17 dekrete presidenciale sapo të hyjë në Shtëpinë e Bardhë, të gjitha për të ndryshuar vendimet e Donald Trump, përfshirë kthimin e SHBA në Marrëveshjen e Klimës të Parisit si dhe çështjen me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, deklaruan këshilltarët e tij.

Nga Zyra Ovale, ai gjithashtu do të rrëzojë një dekret të diskutueshëm të imigracionit të miratuar nga paraardhësi i tij për të parandaluar hyrjen e shtetasve të vendeve me shumicë myslimane në SHBA.

Demokrati do të pezullojë gjithashtu ndërtimin e murit në kufirin meksikan dhe financimin e tij nga buxheti i Pentagonit, i cili ka shkaktuar beteja të hidhura politike dhe gjyqësore gjatë katër viteve të fundit. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.