Apple drejt prezantimit te ekraneve të palosshme për iPhone

KALIFORNI, 20 janar /ATSH-ANSA/ – Përpjekjet në lidhje me mundësinë e një iPhone të palosshëm, një konkurrent i mundshëm i pajisjeve të palosshme të Samsung dhe Motorola, tashmë në treg, po intensifikohen.

Sipas Bloomberg, kompania tashmë ka zhvilluar prototipa të ekraneve të palosshme për një seri provash të brendshme, por nuk ka përcaktuar ende planet për prezantimin e një iPhone të palosshëm.

Testet do të përqendroheshin në rezistencën e sistemit që lejon palosjen e dy ekraneve (prototipi i parë) dhe dy gjysmat e ekranit fleksibël (prototipi i dytë).

iPhone 13 do të punojë gjithashtu me një sensor të gjurmëve të gishtave që do të vendoset nën ekran, një kthim në kohë pandemike ku maskat e bëjnë gjithnjë e më të vështirë përdorimin e smartphone me sistemin e njohjes së fytyrës Face ID. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.