Kursi i këmbimit/ Leku fiton terren ndaj monedhave të huaja

TIRANË, 19 janar /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën, leku forcoi pozitat ndaj monedhave të huaja, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan këmbehet me 101,83 lekë ose 0,43 lekë më pak se ditën e hënë. Monedha europiane humbi terren lehtë me 0,01 lekë dhe këmbehet me 123,37 lekë, ndërsa paundi britanik u forcua me 0,23 lekë, duke u ngjitur në kuotën e 138,68 lekëve.
Franga zvicerane ruajti sot stabilitet duke u këmbyer me 114,76 lekë, në të njëjtën vlerë sa një ditë më parë.
Sipas BSH-së luhatjet në tregun valutor reflektojnë ecurinë në bursat ndërkombëtare si dhe kërkesë ofertën në tregun vendas.
Këmbimi valutor paraqitet i qendrueshëm dhe brenda parashikimeve, thekson BSH-ja.
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 101.83 -0.43
Euro EUR 123.37 -0.01
Poundi Britanik GBP 138.68 +0.23
Franga Zvicerane CHF 114.76 0.00
Jeni Japonez (100) JPY 97.94 -0.60
Dollari Australian AUD 78.45 +0.04
Dollari Kanadez CAD 80.02 -0.02
Korona Suedeze SEK 12.23 +0.08
Korona Norvegjeze NOK 11.92 +0.07
Korona Daneze DKK 16.60 +0.02
SDR SDR 146.68 -0.62
Ari(OZ 1) XAU 187714.72 +230.81
Argjend(OZ 1) XAG 2579.12 +35.24
Juani Kinez (onshore) CNY 15.72 -0.03
Juani Kinez (offshore) CNH 15.71 -0.01
Lira Turke TRY 13.70 +0.07

/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.