FB ndalon reklamimin e armëve përpara betimit të Biden

UASHINGTON, 19 janar /ATSH-AA/ – Facebook ka ndaluar në SHBA reklamat për pajisjet ushtarake dhe aksesorët e armëve nga platforma, të paktën deri në 22 janar, dy ditë pasi presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden të marrë detyrën.

Njoftimi, botuar në një post zyrtar në blogun e kompanisë, vjen pas kërkesës së tre senatorëve demokratë të SHBA.

Platforma ditët e fundit ka bllokuar gjithashtu pasqyrimin e ngjarjeve në internet pranë vendeve si Shtëpia e Bardhë ose Capitol Hill në Uashington.

“Ne tashmë kemi ndaluar reklamimin e armëve, municioneve dhe përditësimeve të armëve të tilla si silenciatorët. Por, tani në SHBA do të ndalojmë gjithashtu reklamimin e aksesorëve të tillë edhe si këllëfët e armëve dhe jelekëve”, shtoi kompania./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.