Kursi i këmbimit/ Monedhat e huaja forcojnë pozitat ndaj lekut

TIRANË, 18 janar /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të hënën, valutat kryesore forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me fundjavën.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan këmbehet me 102,26 lekë ose 0,56 lekë më shumë. Euroja është forcuar lehtë me 0,06 lekë duke ungjitur në kuotën e 123,38 lekëve. Franga zvicerane u forcua me 0,17 lekë dhe këmbehet me 114,76 lekë.
Ndërsa paundi britanik humbi terren me 0,36 lekë dhe këmbehet me 138,45 lekë. /j.p/r.e/
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 102.26 +0.56
Euro EUR 123.38 +0.06
Poundi Britanik GBP 138.45 -0.36
Franga Zvicerane CHF 114.76 +0.17
Jeni Japonez (100) JPY 98.54 +0.44
Dollari Australian AUD 78.41 -0.31
Dollari Kanadez CAD 80.04 -0.08
Korona Suedeze SEK 12.15 -0.04
Korona Norvegjeze NOK 11.85 -0.11
Korona Daneze DKK 16.58 0.00
SDR SDR 147.30 +0.68
Ari(OZ 1) XAU 187483.91 -1,039.08
Argjend(OZ 1) XAG 2543.88 -39.30
Juani Kinez (onshore) CNY 15.75 +0.04
Juani Kinez (offshore) CNH 15.72 +0.01
Lira Turke TRY 13.63 -0.12
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.