GREQI – Rritje e ndjeshme e gjobave për ata që shkelin kufizimet

ATHINË, 15 janar /ATSH-ANSA/ – Greqia do të rrisë ndjeshëm gjobat për shkelje të kufizimeve antiCovid-19 nga 300 në 500 euro.

Lajmin e jep gazeta britanike “The Guardian”, që citon kryeministrin Kyriakos Mitsotakis.
Në një fjalim në parlament, Mitsotakis gjithashtu tha se sektori i shitjes me pakicë të vendit mund të fillojë të hapet gradualisht javën e ardhshme nëse ekspertët besojnë se mund të bëhet në mënyrë të sigurt.

Kufizimet u vendosën në të gjithë vendin në Greqi në fillim të nëntorit për shkak të rritjes së rasteve me Covid-19.

U mbyllën restorantet, baret, kafenetë, dyqanet me pakicë, shkollat, ambientet argëtuese dhe çdo aktivitet që konsiderohej jothelbësor./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.