Aksionet e Xiaomi në rënie të lirë pas përfshirjes në listën e zezë të SHBA-së

HONG KONG, 15 janar /ATSH-AFP/ – Çmimi i aksioneve të Xiaomi ra më shumë se 11% pas hapjes së bursës së Hong Kongut, pasi prodhuesi kinez i telefonave u fut në listën e zezë të kompanive nga SHBA-ja.

Xiaomi është një nga njëmbëdhjetë kompanitë kineze të prekura nga ndalimi i amerikanëve për të investuar në të. Kjo është lëvizja e fundit nga administrata e presidentit në ikje, Donald Trump kundër Pekinit.

Sanksione të ngjashme janë vendosur kundër prodhuesit kinez të smartphone-ve Huawei dhe gjigantit të çipave Smic.

Xiaomi, i cili ishte prodhuesi i tretë më i madh i smartfonëve në botë në tremujorin e tretë 2020, është një nga kompanitë më të mëdha kineze që përfshihet në këtë listë të zezë.

E themeluar në vitin 2010, Xiaomi ka parë një rritje të jashtëzakonshme në vitet e fundit duke ofruar pajisje të nivelit të lartë me një çmim të volitshëm, dhe fillimisht duke i shitur ato direkt në internet.

Sipas Korporatës Ndërkombëtare të të Dhënave, kompania arriti Apple në drejtim të shitjeve të smartphone në tremujorin e tretë të vitit 2020.

Në nëntor, administrata e Donald Trump lëshoi ​​një urdhër ekzekutiv që ndalon amerikanët të investojnë në kompanitë kineze që besohet të furnizojnë ose mbështesin ushtrinë kineze për t’i parandaluar ata nga hyrja në teknologjinë amerikane.

Kina denoncoi menjëherë masën, duke akuzuar SHBA-në për “ngacmim” dhe duke premtuar të “marrë masat e nevojshme” për të mbrojtur të drejtat e kompanive kineze./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.