OBSH mbërrin në Wuhan për hetime mbi COVID-19

WUHAN, 14 janar /ATSH-AFP/ – Ekipi i ekspertëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), i ngarkuar për të hetuar mbi origjinën e koronavirusit, mbërrit sot në Kinë, në Wuhan, djepi i epidemisë, sipas imazheve të transmetuara nga televizioni publik CGTN.

Kjo vizitë është shumë e ndjeshme për Pekinin, i shqetësuar për të shmangur çdo përgjegjësi për epideminë e cila ka shkaktuar vdekjen e gati dy milionë personave në mbarë botën.

Fillimisht i planifikuar javën e kaluar, ai u anulua në minutën e fundit për mungesë të të gjitha lejeve të nevojshme për ekipin.

Sapo të Mbërrijnë, ekspertët i nënshtrohen një karantine dyjavore./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.