FORMULA 1 – Shtyhet gara e Bahreinit

BERLIN, 12 janar /ATSH-DPA/ – Sezoni i Formula 1 i 2021 do të fillojë një javë më vonë nga sa pritej, më 28 mars, me Çmimin e Madh të Bahreinit, pasi gara tradicionale në Australi u shty për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Pas një fushate të vitit 2020 të ndarë nga kriza globale e shëndetit, F1 fillimisht shpresonte të kthehej në normale në muajt që do të vinin, por kufizimet e udhëtimit në Australi dhe Kinë shtynë garat e parashikuara.

“Ka qenë një fillim sfidues i vitit në Formula 1 dhe ne jemi të kënaqur të konfirmojmë se numri i garave të planifikuara për sezonin mbetet i pandryshuar”, tha Stefano Domenicali, shoferi dhe CEO i ri i Formula 1.

“Pandemia globale ende nuk ka lejuar që jeta të kthehet në normalitet, por në vitin 2020 ne kemi treguar që mund të vrapojmë në mënyrë të sigurt si sporti i parë ndërkombëtar që kthehet dhe ne kemi përvojën dhe planet për të përfunduar sezonin tonë”, shtoi ai. /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.