BRUKSEL – Von der Leyen: AstraZeneca i ka kërkuar BE të autorizojë vaksinën antiCovid-19

BRUKSEL, 12 janar /ATSH-DPA/ – Prodhuesi AstraZeneca i ka kërkuar Bashkimit Europian të autorizojë vaksinën e tij antiCovid-19, deklaroi presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.

EMA po ashtu tha se rezultati i mundshëm mund të jetë fundi i janarit, ”në varësi të progresit të të dhënave dhe vlerësimit”.

Bashkimi Europian (BE) më 21 dhjetor autorizoi përdorimin e vaksinave COVID-19 nga kompanitë BioNTech/Pfizer, ndërsa të mërkurën nga kompania Moderna. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.