SHBA – Pompeo konsideron përfshirjen e Kubës si sponsore e terrorizmit

UASHINGTON, 30 dhjetor /ATSH-ANSA/ – Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo po konsideron vendosjen e Kubës në listën e shteteve sponsorizuese për terrorizmin.

Një lëvizje në minutën e fundit që sipas ”New York Times”, do të komplikojë planet e administratës Biden për të lehtësuar presionin amerikan mbi Havanën.

Drafti i propozimit është finalizuar tri javë para betimit të Joe Biden, ku Pompeo duhet të vendosë nëse do ta nënshkruajë apo jo.

Është e paqartë se si Pompeo synon të lëvizë, por demokratët janë të bindur që administrata Trump dëshiron të përdorë mbetjet e fundit të presidencës për ta bërë më të vështirë për Biden që të kthejë lëvizjet e politikës së jashtme të administratës Trump./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.