Vdes Charley Pride ylli i muzikës country

UASHINGTON, 13 dhjetor /ATSH-DPA/ – Ylli i muzikës country në SHBA, Charley Pride ka vdekur nga komplikimet nga Covid-19 në moshën 86-vjeçare, tha familja e tij dje në mbrëmje vonë, në një mesazh të postuar në faqen e internetit të këngëtarit.

“Zëri bariton i Pride dhe mënyra e të kënduarit ndryshuan kulturën amerikane”, shton deklarata.

I lindur si një djalë i një aksioneri në Sledge, Misisipi, më 18 mars 1934, Pride u bë super ylli i parë me ngjyrë i muzikës amerikane country dhe anëtari i parë me ngjyrë  Sallës së Famshme të Muzikës Country.

Këngët e tij më të njohura përfshijnë “Kiss An Angel Good Mornin” dhe “Please Help Me I’m Falling”.

Ai fitoi çmimin ”Entertainment of the Year” të Shoqatës Muzikore të Vendit në 1971, çmimin e saj më të mirë të vokalistit mashkull në 1971 dhe 1972 dhe një Çmim për Arritjet e Jetës në 2020./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.